Przejdź do treści

Realizacja

Działanie 1

Tłumaczenie i przygotowanie pełnej, polskiej wersji LOINC w zakresie diagnostyki laboratoryjnej oraz opracowanie podręcznika stosowania.

W ramach działania realizowane jest pełne tłumaczenie pojęć/badań laboratoryjnych słownika LOINC na język polski. Docelowo planowane jest uzyskanie ok. 30 000 pozycji oraz ich synonimów. Uzupełnieniem prac będzie opracowanie e-podręcznika stosowania LOINC w diagnostyce laboratoryjnej.
Status realizacji:

Zrealizowano

100%

Działanie 2

Opracowanie i wdrożenie prototypu serwera terminologii i katalogu laboratoriów i usług.
Celem działania jest stworzenie prototypu serwera terminologii umożliwiającego standaryzowaną wymianę danych w diagnostyce laboratoryjnej, w oparciu o słownik LOINC i standard HL7 FHIR. System będzie wspierał interoperacyjność, bezpieczeństwo i efektywność komunikacji pomiędzy laboratoriami oraz innymi podmiotami systemu ochrony zdrowia. Przygotowany prototyp zostanie przetestowany pod kątem możliwości dalszego wdrożenia produkcyjnego.
Status realizacji:

W trakcie

15%

Działanie 3

Przygotowanie danych i informacji do bazy wiedzy o badaniach laboratoryjnych.

Eksperci przygotują szczegółowe opisy wybranych badań laboratoryjnych zgodnych z kodami LOINC, obejmujące m.in. jednostki miary, wartości referencyjne, procedury przedlaboratoryjne, wskazania kliniczne, charakterystykę diagnostyczną oraz powiązania z koszykiem świadczeń NFZ. Dane zostaną opracowane w formie słowników możliwych do ponownego użycia, co umożliwi ich praktyczne zastosowanie w systemach informatycznych.

Status realizacji:

W trakcie

30%

Działanie 4

Opracowanie i wdrożenie prototypu system IT do obsługi bazy wiedzy nt. badań laboratoryjnych.

W ramach działania zostanie przygotowane oprogramowanie umożliwiające zarządzanie i przetwarzanie danych zawartych w bazie wiedzy o badaniach laboratoryjnych. Prototyp systemu powstanie przy udziale ekspertów oraz podwykonawców, z myślą o późniejszym wdrożeniu w środowisku produkcyjnym.

Status realizacji:

W trakcie

20%

Działanie 5

Testowanie prototypu SSIDL

Etap testowania obejmuje pilotażowe przetestowanie prototypu systemu SSIDL z wybranymi laboratoriami. Zakres testów obejmuje m.in. integrację z lokalnym oprogramowaniem, mapowanie badań do terminologii LOINC, walidację komunikatów HL7/FHIR oraz ocenę praktycznego wykorzystania bazy wiedzy w diagnostyce.

Przewidziano także testy interoperacyjności w formule „Projectathon”.

Status realizacji:

Nie rozpoczęto

loincssidl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.