O projekcie
"Wdro偶enie s艂ownika LOINC w obszarze diagnostyki laboratoryjnej oraz opracowanie prototypu Systemu Standaryzacji Informacji w Diagnostyce Laboratoryjnej"
Tytu艂 projektu: Wdro偶enie s艂ownika LOINC w obszarze diagnostyki laboratoryjnej oraz opracowanie prototypu Systemu Standaryzacji Informacji w Diagnostyce Laboratoryjnej, finansowanego ze 艣rodk贸w Krajowego Planu Odbudowy i Zwi臋kszania Odporno艣ci Komponent D Efektywno艣膰, dost臋pno艣膰 i jako艣膰 systemu ochrony zdrowia Inwestycja D3.1.1 Kompleksowy rozw贸j bada艅 w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Numer umowy: 2024/ABM/03/KPO/KPOD.07.07-IW.07-0171/24-00
Warto艣膰 dofinansowania: 7 995 666,25 PLN

G艂贸wnym celem projektu jest rozwini臋cie polskoj臋zycznej wersji systemu nazewnictwa LOINC oraz implementacja go do prototypu systemu SSIDL (Systemu Standaryzacji Informacji w Diagnostyce Laboratoryjnej), kt贸ry u艂atwi艂by wymian臋 danych dotycz膮cych bada艅 laboratoryjnych pomi臋dzy r贸偶nymi strukturami systemu ochrony zdrowia oraz pacjentem.
Przedsi臋wzi臋cie obejmuje wytworzenie i wdro偶enie zaawansowanych narz臋dzi oraz rozwi膮za艅 informatycznych, kt贸re znacz膮co poprawi膮 jako艣膰 i efektywno艣膰 zarz膮dzania danymi medycznymi. Ma ono na celu nie tylko zmodernizowanie istniej膮cych proces贸w, ale przede wszystkim wprowadzenie innowacji, kt贸re b臋d膮 mia艂y d艂ugofalowy wp艂yw na rozw贸j diagnostyki laboratoryjnej oraz ca艂ego systemu ochrony zdrowia.
Grupa docelowa projektu obejmuje r贸偶norodne podmioty zwi膮zane z ochron膮 zdrowia przede wszystkim laboratoria diagnostyczne, a tak偶e odbiorc贸w wynik贸w bada艅 (pacjent贸w, klinicyst贸w) i instytucje zarz膮dzaj膮ce ochron膮 zdrowia.
Opracowanie i wdro偶enie systemu opartego o nazewnictwo LOINC w laboratoriach ma na celu umo偶liwienie standaryzacji danych diagnostycznych, popraw臋 jako艣ci i sp贸jno艣ci raport贸w oraz integracj臋 z innymi systemami informatycznymi.
Kolejn膮 istotn膮 grup膮 s膮 u偶ytkownicy i odbiorcy bada艅 laboratoryjnych, w艣r贸d kt贸rych znajduj膮 si臋 zar贸wno profesjonalni u偶ytkownicy, tacy jak lekarze, diagno艣ci laboratoryjni i pracownicy s艂u偶by zdrowia, jak i prywatni odbiorcy, czyli pacjenci.
Profesjonali艣ci potrzebuj膮 dost臋pu do zrozumia艂ych, sp贸jnych i precyzyjnych wynik贸w bada艅, kt贸re mo偶na 艂atwo interpretowa膰 i integrowa膰 z innymi danymi medycznymi. Pacjenci, z kolei, oczekuj膮 jasnych i zrozumia艂ych wynik贸w bada艅, kt贸re umo偶liwi膮 im lepsze zrozumienie swojego stanu zdrowia oraz u艂atwi膮 kontakt z lekarzami.
Administracja ochrony zdrowia, w tym instytucje takie jak Ministerstwo Zdrowia, NFZ oraz jednostki zarz膮dzaj膮ce danymi medycznymi, dla kt贸rych kluczowe jest standaryzowanie i centralizowanie danych medycznych, co pozwala na popraw臋 jako艣ci oraz u艂atwia zarz膮dzanie i nadz贸r nad jako艣ci膮 us艂ug zdrowotnych. Dzi臋ki temu system ochrony zdrowia staje si臋 bardziej efektywny, a jako艣膰 us艂ug medycznych jest lepiej monitorowana.
Firmy software’owe, kt贸re zajmuj膮 si臋 tworzeniem oprogramowania dla bran偶y medycznej HIS/LIS dlla kt贸rych integracja ze s艂ownikiem LOINC i systemami standaryzacji umo偶liwia tworzenie oprogramowania zgodnego z mi臋dzynarodowymi standardami i zapewnia interoperacyjno艣膰 pomi臋dzy r贸偶nymi systemami.
Ostatni膮 grup膮 docelow膮 s膮 firmy produkuj膮ce sprz臋t i materia艂y u偶ywane w diagnostyce laboratoryjnej. Dla tych przedsi臋biorstw kluczowe jest zapewnienie zgodno艣ci produkt贸w ze standardami oraz u艂atwienie integracji urz膮dze艅 z systemami informatycznymi. Dzi臋ki temu mog膮 one lepiej wsp贸艂pracowa膰 z nowoczesnymi laboratoriami, co zwi臋ksza popyt na ich produkty i wzmacnia pozycj臋 na rynku.
Jednoznaczna terminologia i kodowanie: Poprawienie sp贸jno艣ci i pewno艣ci danych bada艅 laboratoryjnych.
Zwi臋kszona jednoznaczno艣膰 i sp贸jno艣膰 danych: Poprawienie efektywno艣ci komunikacji i sp贸jno艣膰 przetwarzanych danych, co prze艂o偶y si臋 na lepsze zarz膮dzanie procesami diagnostycznymi i terapeutycznymi.
Powszechne przetwarzanie i udost臋pnianie danych: Stworzenie warunk贸w do powszechnego przetwarzania, przesy艂ania oraz udost臋pniania zlece艅 i wynik贸w bada艅 laboratoryjnych, m.in. umo偶liwiaj膮c analizy i wykorzystanie RWD (real world data), co przyczyni si臋 do poprawy jako艣ci opieki zdrowotnej.
Kosztowa efektywno艣膰: Dzi臋ki standaryzacji i umo偶liwionej przez ni膮 automatyzacji proces贸w, system przyczyni si臋 do zmniejszenia koszt贸w operacyjnych wykonawc贸w i u偶ytkownik贸w bada艅 laboratoryjnych.